Επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών μας με το Κέντρο Πρόληψης του ν. Ρεθύμνου

Την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο λύκειό μας επιμορφωτική συνάντηση με θέμα "Διαχείριση της τάξης". Η κυρία Άρια Λίτινα, κατόπιν πρόσκλησης από την Διευθύντρια κ. Στέλλα Πιθαρούλιου, μιλησε για την στοργική σχέση πάνω στην οποία πρέπει να βασιστεί η εκπαιδευτική διαδικασία ώστε να είναι αποτελεσματική. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να επιτελέσει αποτελεσματικά το έργο του όταν ενδιαφέρεται πραγματικά για ό,τι αποτελεί και περιβάλλει τον μαθητή, χτίζοντας σχέση εμπιστοσύνης μαζί του. Αναφέρθηκε η αξία της σωστής κ αποτελεσματικής επικοινωνίας, κ οι λόγοι που οι μαθητές παραβαίνουν τους κανονισμούς αναζητώντας την προσοχή των γύρω τους. Τα παιδιά που δεν έχουν πάρει εκτίμηση της αξίας τους είναι αυτά τα οποία παρουσιαζουν παραβατική συμπεριφορά στο σχολείο. Επομένως ο ρόλος των γονέων είναι καταλυτικός στο να δημιουργήσουν άτομα με αυτοεκτίμηση τα οποία θα μπορούν να αλληλεπιδράσουν σε μία οποιαδήποτε άλλη σχέση κ να νιώσουν ασφάλεια.

Η τάξη είναι ο χώρος όπου τα παιδιά φέρνουν όλες τους τις προηγούμενες εμπειρίες και ο εκπαιδευτικός θα προσπαθήσει να τις διαχειριστεί, ώστε το παιδί να πάρει τις απαιτούμενες γνώσεις, να παρακάμψει τα ενδεχόμενα εμπόδια που του στερούν την ικανότητα να απορροφήσει τη γνώση και να αποκτήσει μία ζεστή σχέση με τους συμμαθητές και τους εκπαιδευτικούς του.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Λίτινα και το Κέντρο Πρόληψης για την εξαιρετική παρουσίαση και την πρόθυμη ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.