«Ξέρεις πως εσύ, όχι η μοίρα, όχι η τύχη, μήτε οι άνθρωποι γύρω σου, εσύ μονάχα έχεις, ό,τι και αν κάμεις, ό,τι και αν γίνεις , ακέραιη την ευθύνη. Και ντρέπεσαι τότε να γελάς, ντρέπεσαι να περγελάς αν μια φλεγόμενη ψυχή ζητάει το αδύνατο.» Τα λόγια του Καζαντζάκη διαχρονικά και ικανά να αλλάξουν τον ρου κάθε ανθρώπινης ύπαρξης αν τα συλλογιστεί βαθιά, βρίσκονται στο έργο του «Ο Καπετάν Μιχάλης». Αυτό το έργο του μεγάλου συγγραφέα, μεταφέρθηκε στην μεγάλη οθόνη και μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ Περάματος , έσπευσαν να το παρακολουθήσουν. Ανεξάρτητα από τις αντικρουόμενες κριτικές που έλαβε η ταινία, ένα είναι το μόνο σίγουρο. Κάθε προσπάθεια μεταφοράς στη μεγάλη οθόνη έργων μεγάλων συγγραφέων, αξίζει γιατί το κοινό έρχεται ένα βήμα πιο κοντά στο να γνωρίσει το έργο τους. Ευχή όλων είναι οι μαθητές να αναζητήσουν το βιβλίο του Καζαντζάκη και να έρθουν αντιμέτωποι κατάματα με αλήθειες της ζωής.